Łączna liczba wyświetleń

piątek, 15 czerwca 2012

Karlheinz Stockhausen - Gesange der Junglinge, Kontakte (1963)


Nie czuję się kompetentny by opisywać to dzieło Karlheinza Stockhausena, więc jedynie zasygnalizuję co sądzę. Najsłynniejsza kompozycja tego płodnego XX-wiecznego kompozytora sytującego się w elektronice, muzyce konkretnej czy tape music, czyli Gesang der Junglinge (Śpiew młodziaków) jest utworem niełatwym w odbiorze i niełatwym w zrozumieniu. Określa się go często jako pierwsze mistrzowskie dzieło w muzyce elektronicznej, więc czy muszę zachęcać do poznania? Na kompozycję składa się zmiksowany śpiew chłopców (śpiewających tekst z Biblii) z elektronicznymi dźwiękami. Bez znajomości pnia trudno czerpać pełną satysfakcję z obcowania z gałęziami. Pozostałe dwie kompozycje - Kontakte Teil 1 i 2, to konkretna sieka. Kosmiczne, elektroniczne dźwięki, które zdają się nigdy nie kończyć. Wyborna sprawa. Z perspektywy czasu trudne do odsłuchu. Trzeba pamiętać, że to nie jest muzyka rozrywkowa. Nie próbuję interpretować, oceniać, a jedynie informuję o istnieniu i zachęcam do posłuchania. Album jest bardzo ważny nie tylko w historii muzyki elektronicznej, ale i całej współczesnej. 
W momencie tworzenie tego opisu słuchałem Daft Punk - Discovery (2001), który to wykonawca ma przeszło 100 milionów odsłuchań na last.fm, a jest tak prymitywny i niewymagający, że aż strach. Tego się słucha, podczas gdy Stockhausen jest w obszarze zainteresowań tylko nielicznych. Zresztą, to banalne co chciałem napisać, bo z każdą ze sztuk jest identycznie. Prosty chłam jest popularny, a coś ambitniejszego siedzi w podziemiu. Chyba jedynie książki są w lepszej sytuacji, bo one już z definicji są "ambitne" i nikt ich nie czyta. 
P.S. Te dwie kompozycje to wprawka do działalności elektronicznej Stockhausena z przełomu lat 50-60. Wyczerpującym wydawnictwem jest Elektronische Musik, ale o nim innym razem.

Moja ocena -/5
Gatunek Electronic (musique concrete, electroacoustic, tape music)
Długość 48:11

1 Gesang Der Jünglinge
2 Kontakte 1. Teil
3 Kontakte 2. Teil

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz